Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Καλή Χρονιά με υγεία και ευτυχία.

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές/τριες (εμβολιασμένοι, μη εμβολιασμένοι και νοσήσαντες) θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δύο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων. Το self test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο, ενώ μόνο για την πρώτη εβδομάδα (10-15 Ιανουαρίου) το self test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10 Ιανουαρίου), της Τρίτης (11 Ιανουαρίου) και της Παρασκευής (14 Ιανουαρίου). Ο διαγνωστικός έλεγχος για τον κορωνοϊό μέσω self test είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη και θα καταχωρίζεται στην πλατφόρμα edupass.gov.gr  από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19. Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι ισχύουν όλα τα προηγούμενα μέτρα για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού (υποχρεωτική χρήση της μάσκας, τήρηση των αποστάσεων, υγιεινή των χεριών).