Επίσκεψη στο δάσος

Την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου οι μαθητές της Β’ τάξης στα πλαίσια προγράμματος του Κ.Π.Ε Κόνιτσας με τίτλο «Το δάσος» επισκέφτηκαν το δάσος της πόλης μας στο λόφο της Αγίας Τριάδας. Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές απόλαυσαν μία εμπειρία έρευνας και δράσης γνωρίζοντας πώς διαβάζεται το υπαίθριο σκηνικό χρησιμοποιώντας όλες τις αισθήσεις τους. Κατανόησαν ότι το δάσος είναι ένας μεγάλος οργανισμός στον οποίο όλα πρέπει να βρίσκονται σε ισορροπία για να παραμένει υγιές. Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς του Κ.Π.Ε. Κόνιτσας για την υπέροχη εμπειρία που πρόσφεραν στους μαθητές μας καθώς, επίσης, για την εθελοντική τους συμμετοχή στη δράση την κα. Μπουκουβάλα δασολόγο, την κα. Βαγγελή δασοφύλακα και την κα. Λεύκα δασοπόνο για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας παρείχαν.