Πάμε μια βόλτα

Την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της διδακτικής ενότητας «Η συνοικία μου» του μαθήματος Μελέτη Περιβάλλοντος, οι μαθητές της Β΄ τάξης πραγματοποίησαν περίπατο στους δρόμους της γειτονιάς του σχολείου μας.

Κατέγραψαν τα «Δυνατά» σημεία όπως: τους φιλικούς ανθρώπους, την άμεση εξυπηρέτηση και το χαμόγελο των καταστηματαρχών, τους κάδους ανακύκλωσης κ.ά., αλλά και τα «Αδύνατα» όπως: τα στενά πεζοδρόμια και τις σπασμένες πλάκες, την ηχορύπανση από τα αυτοκίνητα κ.ά.

Στη διαδρομή πέρασαν από τον φούρνο της γειτονιάς, το κρεοπωλείο, το βενζινάδικο, το μανάβικο, το καφεκοπτείο, το κέντρο αισθητικής, το ουζερί, το ταχυφαγείο, την πιτσαρία και το κατάστημα με τροφές για ζώα.

Παρατήρησαν τα κτίρια, τις κατοικίες, τους περαστικούς, τους φιλικούς ιδιοκτήτες των καταστημάτων. Μύρισαν τις οσμές του φούρνου, του καφεκοπτείο και του ταχυφαγείο και άκουσαν τις φωνές των ανθρώπων που συνομιλούσαν.

Γνώρισαν τη γειτονιά του σχολείου μας και επέστρεψαν χαρούμενοι στο σχολείο!

Δείτε σχετικές φωτογραφίες από τον περίπατό μας!