1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών “Ενεργός Πολιτειότητα Πολίτης στο Σχολείο – Πολίτης του Κόσμου” 5, 6 και 7 Απριλίου 2024 Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών

Ενεργός Πολιτειότητα

Πολίτης στο Σχολείο – Πολίτης του Κόσμου”

5, 6 και 7 Απριλίου 2024

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Με τη ματιά του ενεργού πολίτη – μαθητή: τα μνημεία και η πόλη”

Είσοδος ελεύθερη

Την Παρασκευή 5/4/2024 στο Συνεδριακό Κέντρο “Κάρολος Παπούλιας” το ΣΤ2 του σχολείου μας μαζί με τα υπόλοιπα σχολεία του δικτύου παρουσιάζουμε τη σχέση που έχει η ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας με την ιδιότητα του ενεργού πολίτη, με στόχο τον σεβασμό και την κατανόηση της πολιτισμικής ποικιλομορφίας.

Η παρουσίαση διαρθρώνεται σε τρεις υποθεματικές:

1. Η Ιστορία, οι θρησκείες και το μέλλον (Δημ. Σχ. Σταυρακίου, Δημ. Σχ. Πεδινής, 26ο Δημ. Σχ.)

2. Ο δημόσιος χώρος και ο τουρισμός (16ο Δημ. Σχ., Δημ. Σχ. Κουτσελιού)

3. Τα δημόσια κτίρια και οι υπηρεσίες (21ο Δημ. Σχ., 24ο Δημ. Σχ.)

Ως μαθητές διεκδικούμε τα δικαιώματά μας στον δημόσιο χώρο και ενεργούμε για το μέλλον της πόλης μας.

Προσεγγίζουμε βιωματικά και συνεργατικά την ιστορική και πολιτισμική κληρονομιά του τόπου μας και παρουσιάζουμε τη σχέση του πολιτισμού με την πολιτειότητα με τη ματιά του ενεργου πολίτη με δρώμενα, κείμενα, διαλόγους και παιχνίδια ρόλων.

Σας περιμένουμε!

Υπεύθυνη προγράμματος