Εγγραφές μαθητών στην Α΄ Δημοτικού (ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ: Ως προς τα όρια των 1ο , 3 Δ.Σ. Ανατολής καθώς και των 3ο, 2ο , 6ο Νηπ. Ανατολής)

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών του φοιτούν για πρώτη φορά στην Α ´ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Οι μαθητές που ανήκουν χωροταξικά στη σχολική περιφέρεια του 16ου Δημοτικού Σχολείου εγγράφονται στο 16ο Δημοτικό Σχολείο καθημερινά από τις 08:20΄ π.μ μέχρι  09:00΄ μ.μ. ή κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας (2651070170).

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α´ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Δικαιολογητικά εγγραφής:

• Αίτηση – υπεύθυνη δήλωση εγγραφής την οποία θα παραλάβετε από το σχολείο ή μπορείτε να την εκτυπώσετε πατώντας εδώ.
  • Βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.
  • Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας: λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο (εκκαθαριστικό, βεβαίωση Δημάρχου).

Αν ο γονέας/κηδεμόνας δεν έχει στη διάθεσή του ένα αποδεικτικό από τα προαναφερόμενα, απαιτείται να προσκομίσει δύο τύπους δικαιολογητικών (π.χ. λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας και λογαριασμό παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας, κ.λπ.) που έχουν εκδοθεί στο όνομά του/της προς εγγραφή του τέκνου/τέκνων(Αρ.Πρωτ.Φ.6/60539/Δ1/21-05-2020/έγγραφο Γ.Γ. του ΥΠΑΙΘ).

• Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) το οποίο θα παραλάβετε από το σχολείο ή μπορείτε να το εκτυπώσετε πατώντας εδώ.
  • Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.
    (Σύμφωνα με την Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016 εγκύκλιο αναζητείται από τη Σχολική μονάδα).

Εγγραφές στο ολοήμερο πρόγραμμα:

• Οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα πρέπει να εγγραφούν κατόπιν σχετικής αίτησης – δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Μπορείτε να εκτυπώσετε την αίτηση πατώντας εδώ.